davoodi
13 بهمن 1401 - 03:04

خبر خوب| ماجرای یک گردنبند پربرکت/ هرچه دلِ تنگتان می‌خواهد، پیتزا بخورید!

تا به حال به این فکر کرده‌اید که در دعا کردن چه سِرّی نهفته است و چطور ما را به مکنونات قلبی مان می‌رساند؟ شاید دعا تنظیمِ حالِ درونی خودِ ماست؛ یکجور تنظیمِ هیجانی. یکجور دلگرمی و پشتوانه، حال که دعا برای تنظیم حالِ ماست؛ دعایی کنیم که لااقل حالِ خودمان خوش شود. شاید بیهوده نبود که پیامبر هیچگاه حتی از مرگ سرسخت‌ترین دشمنانش هم شادی نکرد. پس بیایید در این روزهای مبارکِ ماه رجب یک دعای ناب در حق هم کنیم؛ «خدای مهربان لطفا برای اطرافیان‌مان بهترین ها را مقدر کن!»

گروه خبرخوب: تا به حال به این فکر کرده‌اید که در دعا کردن چه سِرّی نهفته است و چطور ما را به مکنونات قلبی مان می‌رساند؟ شاید دعا تنظیمِ حالِ درونی خودِ ماست؛ یکجور تنظیمِ هیجانی. نه وسیله‌ای برای رسیدن به چیزی. یکجور دلگرمی و پشتوانه، در کنار اقداماتی که خودمان برای رسیدن به هدف باید انجام دهیم. یکجور امید. مگر خودِ امید چیزِ کمی است؟ مگر بدون امید اصلا زندگی امکان دارد؟
دعا، یکجور حال است. یکجور بندگی. برای همین است که عارفان می‌گویند حتی اگر آنقدر رشد کرده‌اید و توکلتان بالا رفته است که بگویید: «هرچه خدا بخواهد، من هم همان را می‌خواهم»، باز هم از دعای زبانی غافل نشوید. حال که دعا برای تنظیم حالِ ماست؛ دعایی کنیم که لااقل حالِ خودمان خوش شود. برای همین است که عارفان حتی برای دشمنانشان هم دعایِ خیر می‌کنند. 

دعایی که محتوایش پر از نفرت و کینه و بدخواهی باشد؛ مستجاب که نمی‌شود هیچ؛ حالِ خودمان و درون‌مان را نیز پر از تنفر و کینه و سیاهی می‌کند. دعایِ خیر باید کرد؛ حتی برای بدخواهان. اصلا به گمانم شاید یکی از مقدمات استجابت دعا، حالِ دعاکننده باشد. دقیقا همان‌طور که شرط استجابت دعا دل بریدن و ناامیدی از غیرِ خداوند است؛ شرط دیگرش نیز حالِ خوب است. دعایی که حالِ خودمان را خوب می‌کند به استجابت نزدیکتر است تا دعایی که پر از تنفر و کینه و خشم و عصبانیت باشد. شاید بیهوده نبود که پیامبر هیچگاه حتی از مرگ سرسخت‌ترین دشمنانش هم شادی نکرد. پس بیایید در این روزهای مبارکِ ماه رجب یک دعای حال خوب کن، کنیم؛ «خدای مهربان لطفا برای اطرافیان‌مان بهترین ها را مقدر کن!» آمین.

* وقتی مردم هوای هم را دارند/ اینجا پیتزا هم رایگان است!

اولین خبر خوب امروزمان در مورد یک غذای محبوب و پرطرفدار است. البته غذا که چه عرض کنم. این خوراکیِ‌پر کالریِ خوشمزه و فست فودی که اسمش هم که می‌آید آب از لب و لوچه مان می‌چکد، عزیز دلِ خیلی هاست. داستان از این قرار است که گروه جهادی پویش همسایه با شعار «اول همسایه، سپس خانه» در شب میلاد پدر مهربان یتیمان، حضرت علی (ع)، ۷۰۰ عدد پیتزا طبخ و بین نیازمندان حاشیه تهران توزیع می‌کنند.
«حمید حقیقی فرد»، مسئول پویش مردمی «همسایه» چند سالی است روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه در قالب این پویش برای توزیع غذای گرم به محله‌های محروم جنوب تهران می‌روند. در پویش همسایه، نیکوکاران پول و مواد غذایی می‌دهند و خیران موسسه در آشپزخانه فرهنگسرای اشراق غذای گرم طبخ کرده و روزهای دوشنبه و پنج شنبه یک هزار پرس غذا بین نیازمندان توزیع می کنند.

از قضا یکی از وعده‌های غذایی که در مناسبت‌های مذهبی و اعیاد طبخ و توزیع می‌شود،‌ پیتزاست؛چون هندز هم هستند خانواده های نیازمندی که دل بچه هایشان لک زده برای خوردن یک پیتزا . بنابراین دوشنبه‌ها و پنجشنبه‌ها برای این بچه‌ها با بقیه روزها فرق می‌کند. مسئول پویش مردمی «همسایه» می‌گوید: « دیدن لبخند و شادی این بچه‌ها که به استقبال ماشین‌های حمل غذا می‌آیند، خستگی‌مان را در می‌کند. همین که برای چند دقیقه رنج تلخ محرومیت را فراموش می‌کنند برای ما یک دنیا ارزش دارد.» 

اما نکته جالب و تامل برانگیز اینجاست که پویش همسایه هیچ کمکی از نهاد یا سازمانی نمی‌گیرد و فقط با کمک‌های مردمی حمایت می‌شود! خدا قوت آقای حقیقی فرد و دست مریزاد به مردم وطن دوست و نیکوکارِ ایران زمین!

*کارگاه رایگان کارآفرینی ویژه معلولان

دومین خبر خوب امروزمان از یک شغل کم دردسر و مناسب و کم هزینه است. طراحی روی شیشه؛ برای همه افراد به‌ویژه توانیابانی که به دنبال راه‌اندازی یک کسب و کار خوب می‌گردند، ولی تخصص یا سرمایه‌ چندانی ندارند. برخلاف تصور خیلی‌ها، این کار نیازی به آموزش تخصصی ندارد و این افراد با یک جلسه کارگاهی و اندکی ذوق و مهارت نقاشی می‌توانند از این حرفه پول دربیاورند.
اما خبر خوب اینکه بنیاد خیریه معلولان ایرانی با همکاری فرهنگسرای سلامت، برای آموزش رایگان توانیابان پیش‌قدم شده  و کارگاه نقاشی روی شیشه را با حضور کارشناسان زبده و مجرب برگزار کرده است. در این کارگاه توانیابان با نقاشی روی شیشه، ایجاد طرح، رنگ‌آمیزی طرح، ابزار و رنگ‌های مورد نیاز این هنر آشنا شده و آماده ورود به بازار کار شدند. خوش خبر باشید!

* همه چیز از یک هیئت خانگی شروع شد!

اول فقط یک هیئت خانگی بود. هرسال با آمدن محرم بیرق عزا به پا و مراسم مذهبی برگزار می‌کردند. اما کم‌کم تبدیل شد به یک حسینیه جهادی شد که بیشترین دغدغه‌اش کمک به محرومان است. حسینیه جهادی بانوان آل طاها (ع) که با تلاش‌های خانم «اشرف اسدی»، یکی از خیران ، و تعدادی بانوی دیگر فعال است و اکنون ۱۷سال قدمت دارد. این حسینیه از آنجا شکل گرفت که خانم اسدی به همراه همسرش پارچه و بیرق‌های سیاه را در سرتاسر خانه نصب کردند و هیئت آل طاها فعالیتش را شروع کرد.
اما این تازه شروع یک راه بود برای برداشتن قدم‌های بزرگ‌تر. کم‌کم با بیشتر شدن اعضای هیئت و مشارکت بانوان محله، فعالیت‌های هیئت از برگزاری مراسم مذهبی و مناسبتی به برگزاری کلاس‌های قرآن و اخلاق و انجام کارهای خیر مانند شناسایی نیازمندان محل، حمایت از آن‌ها، تهیه جهیزیه، سیسمونی و… هم رسید. 

اما از ۴سال پیش با لطف فرزندان مرحوم «محمد مروی»، یکی از خیّران سابق محله، هیئت از حالت خانگی خارج شد و برای ادامه فعالیت در طبقه زیرین ساختمان متعلق به آن مرحوم مستقر شده‌اند و از آن روز فعالیت‌های جهادی‌شان هم پررنگ‌تر شده. حدود ۳۰۰خانوار کمتر برخوردار روستاهای منطقه۱۹ را تحت پوشش دارند که از طریق توزیع بسته‌های حمایتی، برپایی موکب‌های محلی اربعین و غدیر، تأمین دارو، ایجاد شغل و توزیع غذای گرم حداقل ۲بار در هفته از آن‌ها حمایت می‌کنند. 

در این حسینیه، هم سفره و روضه برپا می‌شود هم اقدامات جهادی در جریان است. پرده‌ای بلند در بخش انتهایی حسینیه کشیده شده که اسدی می‌گوید قرار است به‌زودی به کارگاه تولیدی لباس با هدف اشتغال‌زایی برای بانوان تبدیل شود. تا با ایجاد این فضا هم بانوان خودسرپرست دارای مهارت که اجاره یک کارگاه برایشان کار راحتی نیست صاحب کار شوند و هم کسانی که دوست دارند بتوانند مهارت بیاموزند و همان‌جا مشغول کار بشوند، به خواسته‌شان برسند. خدا اجرتان دهد. خوش خبر باشید.

 

* تخفیف ۷۰ درصدی برای خوش‌مصرفان گاز

اما بشنوید از یک تخفیف جانانه. تخفیف و حراجی ها همیشه برایمان هیجان و خوشحالی دارد، به خصوص اگر در مصرف برق و گاز باشد و آخرِ ماه یک قبض با تعداد صفرهای کمتری به دست ما برسد! ماجرا از این قرار است که «جواد اوجی» وزیر نفت کشورمان گفته ۷۰ درصد تخفیف برای مشترکینی اعمال خواهد شد که طبق سقف تعیین‌شده در جداول ۵ اقلیم آب و هوایی برای ۳ ماه زمستان گاز مصرف کنند. پس اگر می‌خواهید شما هم شامل این تخفیف باشید، حواستان به مصرف گاز باشید و محض رضای خدا با پوشیدن یک لباس نازک درجه بخاری و شوفاژ هایتان را روی بالاترین درجه قرار ندهید.

 

*یوزِ ایرانی حریف را مغلوب کرد

اما بشنوید از دلاوری های یوزپلنگ ایرانی. اقای «حسن یزدانی» که در قهرمانی زبانزد است، در سه دور بازی جانانه در ادامه رقابت‌های بین المللی کشتی رنکینگ اتحادیه جهانی جام اوپن زاگرب کرواسی در وزن 86 کیلوگرم حریفان خود را یکی پس از دیگری شکست داد. این یوز ایرانی در دور نخست با نتیجه 10 بر صفر سباستین جزیرزانسکی از لهستان را مغلوب کرد.در دور دوم به مصاف ابوبکر آباکاروف از آذربایجان رفت و با نتیجه 11 بر صفر مقابل حریف خود به پیروزی رسید. در دور سوم هم یوزپلنگ ای ایرانی به مصاف حریف آمریکایی خود رفت و موفق شد با نتیجه 10  بر صفر او را شکست دهد و راهی فینال شود.
خدا قوت می‌گوییم شیرمر‌د ایرانی. افتخارِ مایی.با همین قدرت در دیدار پایانی حریف  را هم شکست خواهی داد به امید خدا.

 

* ماجرای یک گردنبند پربرکت!

روایت شده است که پیرمرد فقیری خدمت پیامبر خدا رسید و درخواست کمک کرد. حضرت محمد (ص) فرمودند: «اکنون چیزی ندارم ولی برو به خانه دخترم فاطمه.» پیرمرد به خانه‌ی حضرت فاطمه (س) رفت و گفت: «فقیری هستم که خدمت پدرت رسیدم، مرا به سوی شما راهنمایی نمود. ای دخت پیامبر! گرسنه‌ام، سیرم کنید. برهنه‌ام، پوششی به من بدهید، فقیرم، چیزی به من عطا نمایید.» حضرت فاطمه که هیچ غذایی در خانه سراغ نداشتند، گردنبند خود را به فقیر دادند و فرمودند: «این گردنبند را بفروش و زندگی خودت را با آن اصلاح کن.» پیرمرد برگشت و جریان را خدمت رسول الله عرض کرد. 

عمار بن یاسر صحابی پیامبر (ص) به پیرمرد گفت: «من این گردنبند را به بیست دینار و یک لباس و یک حیوان سواری و غذایی که سیرت کند می‌خرم.» پیرمرد گردنبند را به عمار فروخت.
عمار، گردنبند را از پیرمرد گرفت و خوشبو نمود و در پارچه‌ای گذاشت و به غلامش گفت: «این گردنبند را برای فاطمه ببر. تو را هم به فاطمه بخشیدم.» حضرت فاطمه (س) گردنبند را گرفتند و غلام را آزاد نمودند. هنگامی که غلام به آزادی رسید خندید. علت خنده‌اش را پرسیدند. جواب داد: «خنده من از برکت این گردنبند است! گرسنه‌ای را سیر کرد. برهنه‌ای را پوشانید و تهیدستی را بی‌نیاز کرد و غلامی را آزاد نمود. و با این وجود باز هم نزد صاحبش برگشت!» 

*خوش خبر باشید! 

و اما سخن پایانی، خبرهای خوبتان را در قالب دلخواه خود (عکس، متن، فیلم، صوت و…) تولید کنید و آن را با هشتگ #خبر_خوب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا هم دیگران را در حال خوش خودتان شریک کنید و هم ما بتوانیم اخبار شما را بازنشر کنیم. اگر هم تمایل داشتید در هریک از شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید، خبرتان را از طریق اکانت khabar_khoub_iran@ یا شماره تلفن ۰۹۳۳۰۸۲۶۳۱۲ برای ما بفرستید. در این جشنواره فرقی نمی‌کند در ایتا و بله و روبیکا و گپ باشید یا در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و واتساپ؛ مهم این است که سهمی در حال خوش اطرافیان‌تان داشته باشید. 

منتظر خبرهای خوب شما هستیم. خوش‌خبر باشید. 
پایان پیام/

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1014161