davoodi
12 بهمن 1401 - 15:04

تجمع اعتراضی در لندن برای توقف فروش تسلیحات به عربستان

برخی از فعالان با تجمع در مقابل دیوان عالی در لندن و همچنین سازمان دیده بان حقوق بشر خواستار توقف فروش تسلیحات به آل سعود شدند که از آن در جنگ یمن استفاده می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جمعی از فعالان با تجمع در مقابل دیوان عالی در لندن خواستار توقف فروش تسلیحات به دولت عربستان شدند که از آن در جنگ یمن استفاده می‌کند.

به گزارش عربی 21، این فعالان اعلام کردند که با وجود شواهدی مبنی بر  نقض مکرر قوانین بین‌المللی بشردوستانه توسط دولت عربستان  در یمن ، انگلیس با اجازه دادن به فروش تسلیحات به عربستان که می‌تواند در جنگ یمن مورد استفاده قرار گیرد، قانون را زیر پا گذاشته است.

این فعالان  در ادامه تاکید کردند: دولت انگلیس در تصمیم خود در سال 2020 مبنی بر از سرگیری صدور مجوزهای جدید برای صادرات تجهیزات نظامی به عربستان اشتباه کرد. صدور مجوز غیرقانونی است زیرا این سلاح‌ها می‌توانند در نقض جدی قوانین بین‌المللی بشردوستانه در جریان درگیری در یمن مورد استفاده قرار گیرند.

دولت انگلیس نیز در استدلال‌های مکتوب ادعا کرد که تعداد نقض‌های ادعایی نشان می‌دهد که ارتش عربستان «به اصول بین‌المللی حقوق بشر متعهد است و در این زمینه پیشرفت سریع و پایداری را از خود به نمایش گذاشته است».

این کمپین در مورد صادرات تسلیحات به عربستان به  اقدام قانونی کرد و دادگاه تجدیدنظر در سال 2019 حکم داد که دولت نتوانسته ارزیابی کند که آیا عربستان مرتکب تخلفی شده است یا خیر.

سال 2019 دادگاه استیناف انگلیس با استناد به تحقیقات و مستندات کمپین ضد تجارت اسلحه، صدور مجوز از سوی دولت این کشور برای فروش سلاح به عربستان را غیرقانونی اعلام کرد، اما دولت انگلیس مدتی بعد با استدلال‌های بی‌اساس، فروش سلاح را به ریاض از سرگرفت.

«لیز تراس» در دوران تصدی وزارت تجارت بین‌الملل انگلیس در سال 2020، از سرگیری صدور مجوز برای صادرات تسلیحات به عربستان را اعلام کرد و گفت که هرگونه نقض احتمالی قوانین بین‌المللی بشردوستانه «حوادث اتفاقی» است.

 

از سوی دیگر سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که دولت انگلیس باید فورا اعطای مجوز برای صادرات تسلیحات به کشورهایی مانند عربستان سعودی را که سابقه نقض جدی قوانین بین المللی بشردوستانه را دارند، متوقف کند.

«نیکو گاوارنیا»  پژوهشگر یمن و بحرین گفت: شواهد فراوان مبنی بر تداوم نقض قوانین جنگ توسط ائتلاف متجاوز سعودی  تحت رهبری عربستان سعودی در یمن در طول جنگ وجود دارد.

وزارت امور خارجه دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) اخیرا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت انگلیس هر روز درگیر دشمنی با مردم یمن است و وقیحانه در سنگر مفسدان، دزدان و تروریست‌های رانده شده از یمن‌ می‌ایستد.

بر اساس گزارش این وزارت خانه، انگلیس اصرار آشکار دارد که جنگ در یمن را طولانی کند و بر رنج مردم این کشور بیفزاید. لندن تلاش زیادی می‌کند تا از صلح ممانعت کند و اوضاع را به سمت از سرگیری عملیات نظامی سوق دهد.

عربستان مقصد اول و اصلی صادرات سلاح انگلیس است که عمده تسلیحات فروخته شده به این کشور شامل انواع جنگنده، بمب و همچنین خدمات فنی مربوط به آنهاست. انگلیس روابط تاریخی با عربستان سعودی دارد.دولت انگلیس طی سال‌های اخیر همواره در قبال جنگ یمن سکوت کرده و به پشتیبانی تسلیحاتی از عربستان ادامه می‌دهد .

بر اساس تحقیقات سازمان ملل متحد، انگلیس با حمایت تسلیحاتی از عربستان، در جنگ یمن شریک است .جنگ افزارهای انگلیسی برای حمله به غیرنظامیان یمنی مورد استفاده قرار گرفته و بر اثر آن هزاران نفر جان خود را از دست داده‌اند.

عربستان سعودی از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهور مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند. براثر این تجاوز تا کنون هزاران یمنی کشته شدند.

آتش‌بس در یمن از یازدهم فروردین ماه سال جاری با وساطت سازمان ملل محقق شد که دوماهه قابل تمدید بود که تاکنون دو بار تمدید شده است. قرار بود این توافق مهرماه تمدید شود ولی عدم تحقق مطالبات دولت نجات ملی که بر اساس توافق بوده، منجر به عدم تمدید آن تا این لحظه شده است.

دولت نجات ملی یمن طی روزهای اخیر تأکید کرده است که کشورهای متجاوز سعودی و امارات به این کشور باید به تعهدات خود ذیل توافق آتش‌بس عمل کنند؛ قرار بود بر اساس این آتش‌بس، فرودگاه صنعاء بازگشایی شود و موانع ورود کشتی‌ها به بندر الحدیده برداشته شود و حقوق کارمندان دولت که برای سال‌ها به‌دلیل جنگ پرداخت نشده است، پرداخت شود.

اخیرا  172 سازمان و نهاد حقوق بشری بین المللی نگرانی خود را از فاجعه انسانی در یمن اعلام کردند و خواستار توقف این فاجعه انسانی و پایان دادن به محاصره این کشور شدند.

این سازمان‌ها با صدور بیانیه‌ای نگرانی عمیق خود را نسبت به وخیم تر شدن اوضاع انسانی در یمن اعلام کردندو گفتند: این فاجعه انسانی بیش از 20 میلیون شهروند یمنی را با قحطی و مرگ مواجه کرده و این آمار روز به روز در حال افزایش است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1012978