davoodi
13 بهمن 1401 - 15:47

ثبت ۲۱۲ میلی‌متر بارش و ۱۹۰ سانتی‌متر برف در شهرستان کوهرنگ

شهرکرد_مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: بیشترین میزان بارش از شهرستان کوهرنگ با ۲۱۲ میلی‌متر گزارش شده است و ارتفاع برف در این شهرستان به ۱۹۰ سانتی‌متر رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، مهران چراغ‌پور پیش از ظهر پنجشنبه در ستاد مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: بیشترین میزان بارش که گزارش شده است از کوهرنگ به میزان ۲۱۲ میلی‌متر بارش بوده است.

وی افزود: برفی که الان در ایستگاه کوهرنگ گزارش شده است ۱۹۰ سانتی‌متر است.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در شهرکرد ۸۲ میلی‌متر بارش گزارش شد که عمده بارش‌ها مربوط به روز گذشته بود.

چراغ‌پور عنوان کرد: در بروجن ۱۸ میلی‌متر، لردگان ۶۲ میلی‌متر، اردل ۸۳ میلی‌متر، فارسان ۱۱۱ میلی‌متر، سامان ۸۲ میلی‌متر، بن ۸۰ میلی‌متر، شلمزار ۷۹ میلی‌متر، ۵۹ میلی‌متر، خانمیرزا ۵۷ میلی‌متر، مالخلیفه ۷۸ میلی‌متر، سودجان ۹۵ میلی‌متر، بلداجی ۲۵ میلی‌متر، ایل‌بگی ۵۶ میلی‌متر، دوآب‌صمصامی ۶۰ میلی‌متر و بازفت هم ۱۴۳ میلی‌متر، طی فعالیت سامانه اخیر در چهارمحال و بختیاری بارش ثبت شده است.

وی خاطرنشان کرد: قبل از فعالیت سامانه بارشی قوی اخیر در چهارمحال و بختیاری، بارش‌ها در این استان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد و در بلند مدت نیز ۶ درصد کاهش را نشان می‌داد اما بعد از بارش‌های که تا روز گذشته ادامه داشتند، میانگین از حد نرمال بالاتر قرار گرفت و نسبت به مدت مشابه سال قبل چیزی حدود ۱۵ درصد و نسبت به میانگین بلندمدت ۲۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه میزان بارش‌های به‌وقوع پیوسته دیروز در آمار نیامده است، اضافه کرد: میانگین برفی که باید تا امروز در کوهرنگ بر زمین می‌نشست ۱۰۴ سانتی‌متر بود که طبق گزارش‌ها امروز صبح ۱۹۰ سانتی‌متر شده است.

چراغ‌پور بیان کرد: ۶۴ درصد بارش سهم یک سال زراعی در چهارمحال و بختیاری دریافت شده و منتظر هستیم تا ۳۶ درصد دیگر نیز در ادامه دریافت کنیم.

وی در خصوص پیش‌بینی وضعیت آب و هوا در چهارمحال و بختیاری، تصریح کرد: از امروز مجدداً از بعدازظهر شاهد ادامه بارش‌ها در استان خواهیم بود، البته فعالیت این سامان ضعیف است و مناطقی از غرب استان مثل شهرستان‌های کوهرنگ و اردل را دربرمی‌گیرد.

چراغ‌پور افزود: به تدریج عمده استان در دامنه فعالیت سامانه بارشی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: احتمال لغزندگی معابر در همه مناطق وجود دارد، اگرچه فعالیت این سامانه بارشی برای روز جمعه قطع می‌شود اما به‌سبب حضور سیستم در منطقه فعالیت آن همراه با وزش باد شدید در برخی مناطق با کولاک شدید خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: همچنین برای روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده نیز ورود یک سامانه براشی ضعیف به استان پیش‌بینی می‌شود اما انتظار می‌رود تا آخر بهمن‌ماه بارش مؤثری نداشته باشیم.

چراغ‌پور خاطرنشان کرد: برای روزهای شنبه و یکشنبه کاهش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود که به اندازه سرمای شدید روزهای قبل که پشت سر گذاشته شد نخواهد بود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1015153