davoodi
12 بهمن 1401 - 17:17

میانگین بیکاری در خراسان جنوبی ۲ درصد از میانگین کشوری کمتر است

مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه میانگین بیکاری در خراسان جنوبی دو درصد از میانگین کشوری کمتر است گفت: در راستای رسیدن به کاهش نرخ بیکاری سهم استان سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که یک رشد ۵۰ درصدی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مرتضی ذاکریان عصر امروز در نشست خبری ضمن تشریح گزارش عملکرد یک ساله اقتصاد و دارایی استان با تأکید بر اینکه میانگین بیکاری در خراسان جنوبی دو درصد از میانگین کشوری کمتر است، اظهار داشت: در حال حاضر نرخ بیکاری در خراسان جنوبی حدود 7.1 درصد است. 

وی عنوان کرد: نرخ بیکاری هیچ گاه به صفر نمی‌رسد، ولی اگر نرخ بیکاری به حدود سه درصد برسد برای ما مطلوب خواهد بود. 

مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به درخواست‌های مردم و فعالان اقتصادی خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه ششم توسعه باید بین حوزه مالیات معدنی انطباق وجود داشته باشد اما در سال‌های گذشته این تکلیف قانونی مغفول مانده بود. 

انتقال پرونده های مالیاتی حوزه معدنی به استان 

 ذاکریان با بیان اینکه برخی پرونده‌های مالیاتی حوزه معدنی خراسان جنوبی که در سایر استان‌ها بود، منتقل شد گفت:  این یک فرایند مستمر است و همچنان پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: در 6 ماهه اول امسال 91 میلیارد تومان مالیات این معدن کاران منتقل شده و 32 میلیارد تومان برای سه ماهه سوم محقق خواهد شد. 

رشد 50 درصدی سهم خراسان جنوبی در کاهش نرخ بیکاری  

مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه از  محل تبصره 18  سهم هر استان دو هزار و 200 میلیارد تومان است بیان کرد: در راستای رسیدن به کاهش نرخ بیکاری در خراسان جنوبی سهم استان از این محل سه هزار و 300 میلیارد تومان شد که یک رشد 50 درصدی خواهد داشت. 

ذاکریان با اشاره به اینکه این طرح در یک بازه زمانی سه سال اجرایی  می‌شود، اظهار داشت: از محل اعتبارات تبصره 18 در سال 1400 تعداد دو هزار و 890 طرح  مصوب داشتیم. 

مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تاکنون از محل اعتبارات تبصره 18 میزان 868 میلیارد تومان تسهیلات در قالب هزار و 336 طرح پرداخت شده است بیان‌کرد: ما مدعی‌العموم سرمایه گذاران در تمام زمینه‌ها هستیم و دغدغه‌هایشان را رسیدگی می‌کنیم. 

وی یادآور شد: از دیگر درخواست‌های عموم مجوز ورود ماشین آلات کشنده خدمات شهری و کشاورزی از مرز ماهیرود است که پیگیر آن هستیم.

افزایش چشمگیر سرمایه گذاری خارجی در استان 

مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی در زمینه میزان سرمایه گذاری خارجی در استان گفت: در یک ساله اخیر (بهمن سال گذشته تا امروز) 242 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب در خراسان جنوبی افزایش پیدا کرده است. 

وی با اشاره به اینکه آورده در این بخش 4.6 میلیون دلار بوده است گفت: سرمایه گذاری مصوب خارجی در سال گذشته 991 میلیون دلار بوده که امروز به یک میلیارد و 233 میلیون دلار رسیده است. 

ذاکریان با اشاره به اینکه سرمایه گذاری خارجی رشد 24 درصدی را نشان می‌دهد، بیان کرد: کشورهای چین، آفریقای جنوبی، آلمان، افغانستان، ترکیه، پاکستان و عراق پیشتاز در سرمایه گذاری خارجی در خراسان جنوبی هستند. 

واریز سهام عدالت برای هم استانی‌ها 

مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی ضمن اشاره به واریز سهام عدالت برای افراد تحت پوشش اظهار داشت: در آذر سال جاری برای افرادی که ارزش سهام عدالت آن یک میلیون تومان بود مبلغ یکی میلیون و 128 هزار تومان سود واریز شد و برای سایر افراد به تناسب ارزش سرمایه گذاری سود سهام عدالت در سال جاری واریز شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع از ابتدا تاکنون، برای افرادی که ارزش اولیه سهام عدالت آنان 492 هزار تومان بوده یک میلیون و 512 هزار تومان واریز شده گفت: برای افرادی که ارزش اولیه سهام عدالت آنان 532 هزار تومان بوده است یک میلیون و 634 هزار تومان  و برای افرادی که ارزش اولیه سهام آنان یک میلیون تومان بوده، سه میلیون و و 51 هزار و 700 هزار تومان سود واریز شده است.

مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی در مورد اطلس سرمایه گذاری خراسان جنوبی بیان کرد: تاکنون 51 لایه اطلاعاتی از پهنه 15 میلیون هکتاری خراسان جنوبی شناسایی شده و در مجموع 117 زمین در قالب  90 طرح سرمایه گذاری آماده پیشنهاد به سرمایه گذار داریم.  

اطلس سرمایه‌گذاری تحت وب خواهد شد 

ذاکریان با تأکید بر اینکه تا پایان بهمن ماه اطلس سرمایه گذاری تحت وب خواهد شد بیان کرد: در این صورت فرایند اخذ استعلام از دستگاه‌های اجرایی و زمان بر شدن آن حذف می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری سرمایه گذار نخواهد بود.  

وی با اشاره به اینکه اعتبار تملک دارایی خراسان جنوبی تاکنون هزار و 350 میلیارد تومان است اضافه کرد: در قبل 300 میلیارد تومان تخصیص داشتیم و همچنین 350 میلیارد تومان روز گذشته ابلاغ شده است. 

سازمان‌ها و ادارات در جذب سرمایه تعلل نکنند 

مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی برای جذب این اعتبار شتاب به خرج دهند افزود: اگر اسناد مالی سازمان‌ها و ادارات آماده است در این زمینه تعلل نکنند.

ذاکریان با بیان اینکه اعتبار هزینه‌ای که در قانون بودجه 1401 برای استان دیده شده در مجموع 642 میلیارد تومان است، ادامه داد: با پیگیری‌ها بی شک این رقم برای خراسان جنوبی افزایش خواهد یافت. 

وی گفت: اگر مؤدیان مالیاتی ادعای غیرعادلانه بودن مالیات را دارند می‌توانند به هیئت ماده 251 مکرر قانون مالیات مستقیم مراجعه کنند. 

مدیرکل اقتصاد و دارایی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه  تعداد شکوائیه‌های واصله در این زمینه که از سال 97 تا 1401  داشتیم دو هزار و 894 مورد بوده، ادامه داد:  این آمار در سال 1400 تعداد 342 مورد و در سال جاری نیز  383 مورد بوده است.

انتهای پیام/ 257

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1013347